Головна | Реєстрація | Вхід | RSSНеділя, 12.07.2020, 16:38

Пліщинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Меню сайту
Категорії розділу
Новини [154]
Підготовка до ЗНО [3]
Нормативні документи [2]
ДПА [4]
Звіти про використання бюджетних коштів [6]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » 2015 » Жовтень » 15 » Проведення ІХ Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв в Пліщинській загальноосвітній школі
23:48
Проведення ІХ Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв в Пліщинській загальноосвітній школі

Учнівське лісництво «Пліщинське» створене на базі Кам’янківського лісництва в червні 2006 року, яким спочатку опікувався Відмінник лісового господарства України Юрій Володимирович Мартинюк, а з 2011року, після реорганізації підвідомчих лісництв, - Михайло Вікторович Савчук, бувший член учнівського лісництва, а тепер – лісничий Пліщинського лісництва. Саме Пліщинське лісництво стало для юних лісівників базовим господарством.
Сьогодні за учнівським лісництвом закріплено 200 га лісових культур, заповідне урочище «Адамове Займисько» площею 7 га, шкільний дендропарк (2,5 га), а у п’яти його ланках, сформованих із учнів 5 – 11 класів, навчається і працює більше 60 юних лісівників.
Землі держлісфонду підприємства характеризуються великою строкатістю флори та рослинності, що забезпечує хороші умови для роботи вихованців учнівського лісництва, яке давно стало опорною базою для проведення пошукової та науково – дослідницької роботи юних лісівників шкіл району.
Члени учнівського лісництва садять ліс, прибирають його від захаращень, доглядають за насадженнями, озеленюють береги водойм, вивчають фізико – географічні умови району, грунти, рослинність, тваринний світ, лісорослинні та типологічні умови лісу,дендрологію, проводять наукові дослідження, пропагують свою роботу у ЗМІ. Юні лісівники є постійними учасниками профільних науково – практичних конференцій та неодноразовими переможцями обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.
Вивчаємо ми й інноваційні технології ведення лісового господарства. Школярі досконало вивчили і впровадили у виробництво технологію вирощування сіянців із закритою кореневою системою. За роки роботи вдалося розмножити живцями клен – явір форми «пташине око» й створити невелику його ділянку. Вивчаємо й недеревнірослини лісу. У заповідному урочищі «Адамове Займисько» зростає рослина, занесена до Європейського червоного списку – відкасник осотовидний. Вивчивши біоекологічні особливості і виявивши в рослині інсулін, вирішили розмножити його в культурі. Нам вдалося насінним способом, вперше в Європі, створити цілу плантацію цієї рослини. Відрадно те, що нами передана методика вирощування та живий матеріал у Національний ботанічний сад ім. М. Гришка де рослини прекрасно прижилися і розмножуються.
Наше учнівське лісництво відносно молоде. Але, оскільки Пліщин – село поліське, то можна впевнено сказати, що школярі співпрацювали із лісівниками з давніх-давен. Проте, найбільш інтенсивна співпраця розпочалася з 1997 року, коли вчителями та учнями була прокладена екологічна стежина «У барвистім дивосвіті». Саме в цей час розпочалося вивчення, на науковій основі, фізико – географічної характеристики, грунтів, флори та рослинності, тваринного світу досліджуваної території. Найбільшу зацікавленість викликала станція № 6 «Зелена аптека», що розмістилася в урочищі «Адамове Займисько»в якому проростає більше 20 видів червонокнижних рослин. Воно і стало першою базою по виконанні наукових досліджень. Для цього постійно проводилися фенологічні спостереження, досконало вивчено територію, створено картосхему, дано економічне обґрунтування. Результати досліджень передали в обласне управління з екобезпеки і рішенням 10 сесії обласної ради від 29.02. 2000 року урочище «Адамове Займисько »включене до складу природно – заповідного фонду області. Під час виконання запланованих завдань, проведення науково – дослідницької роботи збагачувались знання та компетентність юних лісівників, вироблялись професійні навички, проте відчувалися недоліки по володінню методикою, не вистачало спеціальної літератури, з’явилась потреба безпосереднього зв’язку із вченими. Розпочалася робота по налагодженню таких зв’язків. Члени учнівського лісництва включились у співпрацю із вченими Національного ботанічного саду ім. М. Гришка, Національним університетом ім.. І.Огієнка, ПДАТУ та іншими вузами України. Саме вчені НЛТУ України проф. Іван Степанович Вінтонів та д. с-г. н. Іван Миколайович Сопушинський запропонували вивчати « Вплив умов зростання на якісні характеристики деревини клена – явора, сформованої в Шепетівському держлісгоспі», при цьому визначили пробні площі і заклали дослідження. Дана тема була внесена у науковий напрямок кафедри ботаніки, деревинознавства та недеревних ресурсів лісу НЛТУ. Протягом досить тривалого часу проводилися експедиційні та стаціонарні дослідження, пропагувалася робота у ЗМІ. Юні лісівники приймали найактивнішу участь у конкурсах, науково – практичних конференціях. У 2005 році нам запропонували взяти участь у Всеукраїнському біологічному симпозіумі молодих учених, аспірантів, студентів вищих навчальних закладів та учнів шкіл на тему «Сучасний стан біологічної науки: досягнення, проблеми і перспективи розвитку». Роботу презентував член учнівського лісництва Рябов Вадим. Наукові дослідження наскільки зацікавили вчених, що були відзначені Грамотою Національної академії наук. Згодом ця робота принесла користь не тільки вченим, а й виробництву. З метою збереження генофонду цінних особин директором лісгоспу було видане відповідне розпорядження про забезпечення охорони окремих дерев клена – явора з декоративною деревиною.
Робота учнівського лісництва продовжувалася. Нами були віднайдені особини клена – явора з аномальною будовою деревини. І в 2007 році, презентуючи наукову роботу «Біоекологічні особливості клена – явора форми « пташине око», сформованого за межею ареалу в Україні» на VІІ Міжнародному дитячому екологічному конгресі « Живи, Земле!», член учнівського лісництва О. Мнюх зацікавив журі і був відзначений Дипломом І ступеня. Після цього інтенсивність роботи учнівського лісництва суттєво зросла. Випускники школи вступали на лісогосподарські спеціальності до ВНЗ, при підтримці вчених розширювалася тематика науково – дослідницьких робіт. Розширювалися кордони співпраці. Із Інтернет – видань ми дізналися про Міжнародний юніорський лісовий конкурс, що проводився у Росії і вирішили прийняти участь. Вигравши конкурс в Україні, при підтримці дирекції державного підприємства «Шепетівське лісове господарство», обласного управління, Державного комітету лісового господарства були відряджені до Москви. Делегацію очолював директор підприємства, відмінник лісового господарства України Володимир Михайлович Сасюк. До складу делегації входили випускник школи Олександр Мнюх та учениця 10 класу Оксана Пісна. На розсуд Міжнародного номінаційного комітету було представлено роботи студентів університетів та учнів шкіл 23 країн світу. Наша робота на тему « Біоекологічні особливості та якісні характеристики клена – явора форми «пташине око» сформованої на кордоні ареалу в Україні» стала не тільки лауреатом, а й виборола почесне третє місце. Проте робота на цьому не закінчувалася. Після повернення із міжнародного конкурсу в координаційної ради виникло бажання створити науково – дослідницьку базу для розвитку і становлення юних лісівників. Так, за сприяння директора ДП «Шепетівський лісгосп» Сасюка Володимира Михайловича, під керівництвом лісничого Кам’янківського лісництва Мартинюка Юрія Володимировича та його помічника Савчука Михайла Вікторовича проведено закладку дендропарку на території 2,5 га в якому зараз проростає близько 1500 дерев та кущів 83 видів. Зрозуміло, що дендропарк знаходиться в процесі становлення, проте до його складу входять ділянки голонасінних, плодового саду, липова та акацієва алеї, кам’яниста гірка, колекційна ділянка на якій зростають 15 видів кленів – яворів, закладено розарій. За сприяння господарства в дендропарку розміщені аншлаги, агітаційні щити, побудовано арку та альтанки, територія огороджена. Наочна агітація дасть змогу залучати до роботи в учнівському лісництві молодших школярів.
Виконуючи масову, господарську роботу, займаючись насінництвом ми не полишали і науково – дослідницької роботи. Юні лісівники є частими гостями НЛТУ України. Д.б.н. Іван Миколайович Сопушинський запропонував вивчати «Біоекологічні особливості сосни звичайної, сформованої на території Малополіської низовини». Над темою довгих три роки працював Максим Роговський. І знову, участь у науково – практичних конференціях, конкурсах – захистах МАН, пропаганда в ЗМІ. Це дало нам змогу, отримавши перемогу в Україні, прийняти участь у Х Міжнародному ювілейному лісовому юніорському конкурсі, що проводився в Москві та Ханти – Мансійську. 29 держав світу представили на розгляд номінаційного комітету 35 робіт на різну тематику. Україна презентувала роботу п’ятнадцятою. Досліджуваною темою зацікавилися росіяни, японці, особливо, поляки, від яких після презентації надійшла велика кількість запитань та пропозицій. Тоді довелося не тільки пояснити результати досліджень на науковому рівні, а й дати відповіді на запитання, що навіть не стосувалися теми наукової роботи. Однак фінал став успішний, бо на цьому солідному заході конкурсна робота за рівнем виконання, досягнутих результатів і актуальності теми, з деревинознавства була представлена лише одна, гідно презентувала Україну , і на високому міжнародному рівні отримала Диплом лауреата та виборола почесне ІІІ призове місце.
Влітку 2014 року команду юних пліщинських лісівників було направлено в Луцьк для участі у VІІІ Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв. Хмельниччину довірили представляти Олегу Мнюху та Наталії Семенюк. Приємно було ознайомитись із роботою учнівських лісництв держави та презентувати свою. Журі високо оцінило діяльність учнівського лісництва, рівень досліджень, підготовки і захисту наукової роботи
Відповідно до підведених підсумків Зльоту, команда Пліщинського учнівського лісництва стала його абсолютним переможцем виборовши Гран-Прі.
Після успіху на Зльоті, Товариство лісівників Хмельниччини запропонувало юним лісівникам взяти участь у конкурсі на краще учнівське лісництво, який проводився Товариством лісівників України. Участь була результативною, бо, як і в 2012 році, ми знову посіли почесне ІІ місце.
Перемоги в конкурсах для учнівського лісництва є заслуженими нагородами за непересічні знання і здобутки, але працюємо мине заради відзнак. Найголовнішим у своїй діяльності, поряд з навчанням і науково-дослідницькою роботою, школярі вважають виробничу й профорієнтаційну роботу та лісогосподарські заходи по відтворенню і охороні лісових багатств. Вони пишаються тим, що Пліщинське учнівське лісництво - єдине в Україні, яке створило і має своє заповідне урочище, а гордістю школи, села й району став шкільний дендропарк.

Висока нагорода в Луцьку принесла із собою і відповідні обов’язки, адже, за положенням про проведення конкурсу, Хмельниччина зобов’язана зустрічати гостей – членів учнівських лісництв України. На базі Пліщинської школи розпочалася ґрунтовна підготовка до цієї знаменної для села, району, області знаменної і відповідальної події. На засіданні педагогічної ради, що проходила разом із засіданням координаційної ради учнівського лісництва визначили пріорітети, намітили план дій. Найважливішим завданням було окультурення та ремонт дендропарку. Цю місію взяв на себе директор школи Роман Миколайович Ткачук. Саме під його керівництвом була прокладена дубова доріжка, сплановано територію, створено кам’янисту гірку. Звичайно, що не обійшлося без порад та безпосередньої участі директора ДП «Шепетівський лісгосп» Володимира Сасюка, головного лісничого Олександра Заблоцького та лісничого Пліщинського лісництва Михайла Савчука. Саме базове підприємство забезпечувало учнівське лісництво необхідними матеріалами. За рахунок виграного гранду, що оголосив депутат Верховної Ради Роман Мацола, над яким працювала вчителі школи Людмила Стецюк та Микола Зведенюк, вдалося створити розарій, про який давно мріяли як учні так і педагогічний колектив. Не один день на території дендропарку працювали всі працівники навчального закладу. І ось 9 вересня вчителі, учні та жителі села зустріли делегацію членів учнівських лісництв та їх керівників із 22 областей України. Здивуванню учасників конкурсу не було меж, всіх приємно вразив клас учнівського лісництва «Пліщинське». Справжній ажіотаж викликав шкільний дендропарк, оздоблений агітаційними щитами, аншлагами, альтанками. Делегати зльоту ознайомилися із колекцією деревини та насіння, а на згадку про цей захід висадили алею пам’яті із 22 пірамідальних туй.

За підсумка IX Всеукраїнського зльоту учнівське лісництво «Пліщинське» посіло І загальнокомандне місце і отримало статус «Зразкового», що накладає на юних лісівників ще більше зобов’язань. Адже, за останні 10 років юними лісівниками посаджено більше 60 га лісу, а за весь період ця площа збільшується в рази. Щорічно прибирається ліс від захаращень на площі не менше 10 га. По обидва боки обсаджено вербовими живцями береги річки Очеретянка. Давно стало традицією виготовлення школярами шпаківень та годівничок для птахів і їх підгодівля та розселення мурашників.
Велике значення учнівського лісництва і в профорієнтаційній роботі. У галузі лісового господарства на різних посадах працюють 29 колишніх вихованців учнівського лісництва. Серед них: лісники, майстри лісу, інженери лісових культур, помічники лісничих, лісничі. Шкільне лісництво стало кузнею молодих науковців. Так, випускники школи ХХІ століття Валерій Миколайович Плакса та Тетяна Борисівна Зведенюк захистили дисертаційні роботи і отримали звання кандидатів с/г наук, Максим Сергійович Ткачук навчається в аспірантурі Національного університету біотехнологій та природокористування, Олександр Мнюх працює старшим науковим співробітником НПП «Мале Полісся» виконуючи дисертаційну роботу по дослідженню вільхи чорної, сформованої в зоні Малого Полісся.
Сьогодні п’ять пліщинських випускників навчаються у лісівничих вищих навчальних закладах. Для покращення підготовки юних друзів лісу і профорієнтаційної роботи в школі, за допомогою лісівників вдалося оформити клас учнівського лісництва та істотно покращити матеріально-технічну базу самої школи.
Звичайно, що простій сільській школі було б важко досягнути таких результатів без допомоги шефів-лісівників. Тут відчувають взаєморозуміння і постійну підтримку керівництва Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства, в особі начальника управління, Лісового Віталія Митрофановича, його першого заступника, голови Товариства лісівників Хмельницької області, Хоптинця Володимира Михайловича.
Безпосередню участь у роботі учнівського лісництва приймають директор ДП «Шепетівське лісове господарство», Сасюк Володимир Михайлович і головний лісничий Заблоцький Олександр Васильович, лісничі Пліщинського та Кам’янківського лісництв Савчук Михайло Вікторович і Мартинюк Юрій Володимирович, інженер лісових культур Анна Олександрівна Кирильчук.

Вони, не зважаючи на завантаженість виробничими справами, завжди знаходять час не тільки на практичну допомогу юним лісівникам, а й на лекційну форму роботи знайомлячи дітей з основами дендрології, лісівництва, захисту лісу та інноваційними технологіями. Під час проведення занять доносять до них не тільки загальновідомі характеристики про ту чи іншу деревну, або кущову породу, а й наводять цікаві факти з міфології та топоніміки. Таким чином, навчальні заняття з цих предметів стають дуже цікавими для дітей. Посильну допомогу у цій справі надають їм і науковці Національної академії наук та ряду вузів України.
У цьому році юним лісівникам вдалося поповнити дендропак великою кількістю саджанців ендемічних та реліктових видів рослин.
Незважаючи на вагомі успіхи у діяльності учнівського лісництва юні лісівники не думають зупинятися на досягнутому. В перспективі намічено розширення території шкільного дендропарку на всю площу урочища «Панський сад», а це значить, що потрібно додатково окультурити і заліснити майже 7 гектарів площі. Окрім того, виконувати всі заплановані заходи.
Категорія: Новини | Переглядів: 429 | Додав: Адміністратор | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Календар
«  Жовтень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2020
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz